Вийшов Gutenberg 11.9: з’явився оглядач патернів, доопрацьовано блок навігації

gutengberg wordpress

Цього тижня вийшов Gutenberg 11.9. Реліз містить багато різних поліпшень. Розробникам довелося у форсованому режимі впроваджувати весь функціонал, щоб встигнути до випуску WordPress 5.9, що очікується 14 грудня.

Реліз 11.9 – останній у поточній фазі розробки. Усі його можливості будуть перенесені до WordPress 5.9; протягом найближчих тижнів переноситимуть у ядро лише нові баг-фікси. Решта релізів Gutenberg піде вже в наступну версію WP (6.0).

Основну увагу в Gutenberg 11.9 приділено редагування сайтів, а також блоків, пов’язаних із темами. WordPress 5.9 поставлятиметься з першою блоковою темою за замовчуванням – Twenty Twenty-Two. Для багатьох користувачів це буде перший досвід редагування шаблонів та роботи з глобальними стилями.

Блок Navigation був значно покращено. Розробники змогли вирішити деякі важливі проблеми із переносимістю даних; також ними було створено зручний досвід взаємодії.

Поки що є величезний простір для покращень. За останні кілька місяців Gutenberg суттєво змінився. Мені новий функціонал сподобався. Залишилося дочекатися його у майбутньому релізі WP.

Редактор сайтів був урізаний, його меню переміщено та перейменовано

Вышел Gutenberg 11.9: появился обозреватель паттернов, доработан блок навигации

Редактор сайтів тепер урізаний до такої міри, що є практично інструментом для налаштування глобальних стилів.

Щодо шаблонів, через інтерфейс доступна лише головна сторінка сайту. Клацніть по іконці W у верхньому лівому кутку редактора тепер не переводить до знайомої панелі шаблонів. Раніше там можна було вибирати та налаштовувати окремі шаблони.

Клацніть по кнопці “Browse All Templates” переносить користувачів на сторінку шаблонів. Ця сторінка виглядає як список записів. Тут немає інструкцій, що та як робити. Як перевизначити архів за автором чи інші шаблони тем? Я добре знаю систему, а тому розумію, що відбувається, але звичайні користувачі будуть точно шоковані.

Користувачі можуть переходити до секцій Header і Footer в редакторі сайтів, вибравши їх у списку, що розкривається. Редактор просто фокусується на цих ділянках без перемикання екранів.

Я не знайшов можливості редагування певних шаблонів у редакторі сайтів. В результаті ми маємо спрощений редактор головного шаблону із глобальними стилями (єдина корисна функція).

Меню редактора сайту тепер перенесено до Appearance (Зовнішній вигляд) в адмінці WordPress. Тепер редактор називається просто “Editor”. Звичайно, підменю Theme Editor (Редактор тем) все ще існує.

Gutenberg 11.9

Звичайно, це не зб’є з пантелику користувачів…

Гаразд, залишимо осторонь сарказм. Я вважаю, що це адекватний розділ меню для нового редактора сайтів, і з’явиться цей пункт лише в тому випадку, якщо у користувача активована блокова тема. Однак назви цих двох підменю суперечать одна одній. Куди можна перенести Theme Editor? Наприклад, у розділ «Tools».

Потрібно взагалі замислитися над тим, наскільки корисним буде пряме редагування файлів тем у світі блоків. Шаблони можна переписати через інтерфейс. Параметри theme.json можна встановити через інтерфейс глобальних стилів. Залишається лише functions.php. Можливо, настав час відключити редагування файлів за промовчанням у WordPress – хоча б для блокових тем.

Оглядач патернів

Gutenberg 11.9

Користувачі десктопів та планшетів тепер можуть вибирати патерни через повноекранний оверлей. Не доведеться більше прокручувати десятки, а то й сотні патернів, щоби знайти необхідний. Можна просто натиснути на кнопку «Explore», щоб вибрати відповідний патерн у зручному інтерфейсі.

Ми вже мали детальний огляд цього функціоналу. Є ще кілька огріхів з дизайном, які доведеться вирішити, проте вже зараз оверлей працює чудово. Він закладає фундамент для широкого набору функцій у майбутньому.

Збереження даних навігації, а також новий блок Navigation Area

Дані блоку навігації тепер зберігаються у спеціальному типі записів wp_navigation. Зберігання таких даних окремо від інших дозволяє вирішити одну з давніх проблем із блочними навігаційними меню – складнощі з їх перенесенням.

У попередніх ітераціях блоку користувачі втрачали свої меню щоразу, коли переходили до нової блокової теми. Їм доводилося відновлювати все меню вручну (які, до речі, змінюються не так часто).

З’явився також новий блок Navigation Area, який є оболонкою для Navigation. Автори тем зможуть задавати довільні навігаційні області у своїх шаблонах тем за допомогою наступного коду:

<!-- wp:navigation-area {"area":"primary"} -->
<!-- wp:navigation /-->
<!-- /wp:navigation-area -->

Вкладений блок Navigation пов’язаний із записом wp_navigation. Цей формат стане кращим для розробників тем у майбутньому.

Коли користувач перемикає теми, і при цьому назва області збігається з попередньою темою, меню просто автоматично переноситься і виводиться. Якщо назва області не збігається, то користувач може сам прив’язати збережене меню. Усі відносини меню/область зберігаються у базі даних.

Одна з проблем блоку Navigation Area пов’язана з тим, що в ньому немає елементів керування вирівнюванням. Технічно він не виводить жодного HTML-коду. Однак, його наявність у редакторі не дає користувачам вибирати вирівнювання wide або full для внутрішнього блоку Navigation.

Прозорість у Duotone-фільтрах

Duotone-фільтри у таких блоках, як Image та Cover, тепер підтримують прозорість. Користувачі побачать новий повзунок під палітрою кольорів під час налаштування тіней та світлов.

Gutenberg 11.9

Цей функціонал дозволяє створювати ефект подвійної експозиції чи маски зображення шляхом накладання блоку Image на Cover. Алекс Ленде показав кілька прикладів того, як це працюватиме.

API для доступу до глобальних стилів

Авторам тем та плагінів повинен сподобатися новий API для взаємодії із системою глобальних стилів. Раніше розробникам доводилося використовувати клас WP_Theme_JSON_Resolver, щоб отримати дані, потрібні на стороні сервера. Тепер у них є три нові функції:

  • gutenberg_get_global_settings() – Повертає параметри.
  • gutenberg_get_global_styles() – Повертає параметри стилів.
  • gutenberg_get_global_stylesheet() – Повертає глобальну таблицю стилів.

Можливо, ці функції будуть перейменовані до появи WordPress 5.9. У них, найімовірніше, пропаде префікс gutenberg_. Щоб гарантувати безпеку, авторам тим рекомендується укладати ці функції на перевірку function_exist().

Нові блоки коментування

В останньому релізі плагіна з’явилося кілька блоків коментарів. Блоки Comments Query Loop та Comment Template функціонують аналогічно своїм побратимам зі світу записів. Наразі функціонал поки що не готовий для використання у продакшні. Вкладені коментарі не виводяться на екран, та й варіантів налаштування виведення дуже мало.

Це ще один крок до того, щоб автори тем та користувачі (через редактор сайтів) могли контролювати виведення коментарів до записів. Gutenberg 11.9 також включає нові допоміжні блоки коментарів, які будуть потрібні для створення шаблонів:

  • Comment Reply Link
  • Comment Link
  • Comment Avatar

Донедавна все виглядало так, начебто на коментарі розробники махнули рукою. Зараз істина перемогла – блоки коментарів стали ще одним недостатнім фрагментом пазла.

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *