Вийшов Gutenberg 12.1: перелік виправлень та покращень

gutengberg wordpress

На днях Gutenberg 12.1 з’явився у каталозі плагінів WordPress.org. У свіжому релізі з’явилося багато покращень, пов’язаних з досвідом взаємодії, включаючи виправлення зсуву макета при додаванні блоків, нові функції глобальних стилів, а також покращене представлення списку шаблонів. Розробники тем можуть використовувати новий прапор для включення інструментів, призначених для налаштування зовнішнього вигляду.

Спочатку реліз WordPress 5.9 мав вийти днями, проте його було перенесено на 25 січня 2022 року. Учасникам потрібно більше часу, щоб доопрацювати редактор сайту та пов’язані з ним інструменти. Зараз розробники активно усувають баги та покращують загальний досвід взаємодії.

Зсув макету усунений

Навіть якби ця зміна була єдиною у свіжому релізі Gutenberg 12.1, я все одно був би щасливим. Найдратівливіша для мене проблема за три роки використання редактора блоків нарешті була усунена.

Інструмент додавання блоків (маленькі кнопки з плюсиками) в області вмісту виводиться з фіксованим позиціонуванням. Це означає, що коли ви вибираєте блоки, особливо вкладені, екран більше не підстрибує, макет не з’їжджає і порожні місця не з’являються.

Gutenberg 12.1

З розмов з іншими розробниками знаю, що раніше ця проблема була досить поширеною при побудові складних макетів. Деякі взагалі відмовилися від використання редактора блоків, оскільки це сильно дратувало. Якщо ви належите до цього табору, вам варто спробувати редактор ще раз. Це істотне покращення досвіду взаємодії вам сподобається.

Поліпшення глобальних стилів

Користувачі тепер можуть визначати власні градієнти у розділі палітри кольорів у сайдбарі глобальних стилів. Ці градієнти будуть доступні по всьому сайту; вони не прив’язані до цієї теми.

Gutenberg 12.1

У тій же секції з градієнтами виводяться і duotone-кольори. Однак поки що немає можливості створювати свої duotone-фільтри. Цей розділ в даний момент функціонує тільки в read-only режимі.

У панелі з глобальними стилями опції друкарні тепер розбиті на два розділи: текстові та посилання елементи. У майбутньому можуть з’явитися інші HTML-елементи.

Gutenberg 12.1

Перегляд шаблонів та їх ділянок

У Gutenberg 12.1 з’явився виведення шаблонів та ділянок шаблонів у вигляді списку. Все це є в редакторі сайту. Інтерфейс користувача для даної можливості сильно змінився за останні кілька версій. Список спочатку був доступний у лівій панелі, що виїжджає, в редакторі. Потім він був повністю вилучений у 11.9. Але потім він знову з’явився в 12.0.

Тепер панель зменшена і включає три посилання: Site, Templates і Template Parts. Перше посилання викликає редактор сайту. Інші відображають таблиці існуючих шаблонів.

Gutenberg 12.1

Переключення між екранами на даний момент відбувається надто повільно. Однак згодом це має змінитись, оскільки зараз ми працюємо з версією 1.0 редактора сайту. “Поточна версія дизайну присвячена простоті та юзабіліті”, – зазначив Ріад Бенгуелла в анонсі. – «У майбутньому ми, швидше за все, побачимо клієнтську навігацію та мозаїчну виставу».

Поки що немає можливості додати довільні шаблони, такі як архіви за рубриками або авторами. При натисканні на кнопку Add New відображаються опції для шаблонів Front Page та Search у теміTwenty Twenty-Two.

При цьому додавання нової ділянки шаблону – процес налагоджений і зручний. При натисканні на кнопку користувачам будуть представлені оверлей та форма, як показано на наступному скріншоті:

Gutenberg 12.1

Користувачі можуть назвати ділянку шаблону і вибрати одну з трьох дозволених областей: general, header або footer. Після створення нової ділянки користувачі переносяться до редактора.

У списку з ділянками шаблонів можна бачити користувача, який створив ту чи іншу ділянку, а також список параметрів, що розкривається (кнопка з трьома крапками). Зараз поки що можна лише видаляти ділянки.

Gutenberg 12.1

Fallback для порожньої навігації

В останньому релізі з’явився fallback для порожнього блоку Navigation. Якщо меню не знайдено, буде виведено блок Page List. Залежно від кількості сторінок на сайті, навігація може швидко стати незручною, як це показано на наступному скріншоті для теми Twenty Twenty-Two:

Gutenberg 12.1

Розробники тем можуть переписувати falback за допомогою хука block_core_navigation_render_fallback. Можна повернути або false або набір допустимих дочірніх блоків для батьківського блоку Navigation. Розробники тим будуть активно використовувати цей хук.

Зміни у блокових темах

Стандартні папки, пов’язані з шаблонами, було перейменовано. Старі назви продовжать працювати, проте розробникам рекомендовано звернути увагу на наступне:

  • /block-templates перейменований в /templates.
  • /block-template-parts перейменований в /parts.

Ця зміна прокладає шлях до більшої стандартизації у майбутньому. Вже є відкритий тикет для впровадження /patterns і /styles.

В Gutenberg 12.1 також представлений новий прапор appearanceTools для theme.json, який дозволяє розробникам тем включати підтримку всіх поточних та майбутніх параметрів меж, кольорів, відступів та типографіки.

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *