State of the Word 2021: головні тези виступу Метта Мулленвега на тему WordPress

State of the Word 2021 matt mullenweg

Метт Мулленвег днями виступив зі своїм щорічним зверненням State of the Word перед живою аудиторією в Нью-Йорку. Більшість ентузіастів WordPress дивилися трансляцію онлайн на YouTube. Також у цей час пройшло більше 25 великих Watch Parties (зустрічі для групового онлайн-перегляду виступу) по всьому світу (Детройт, Сінгапур, Пакистан, Медельїн та ін.).

Мет почав свою промову з того, що підкреслив зростання Wordpess за останній рік, особливо відзначивши зусилля команди Polyglots з перекладів WP мовами, відмінними від англійської. У 2021 році перекладачі істотно розширили доступність WordPress шляхом додавання нових мовних пакетів та активних перекладів:

  • 13659 мовних пакетів у ядрі (+76%)
  • 15900 активних перекладів (+28%)

Розширено програму Diverse Speaker Training, яка тепер налічує 135 учасників у 66 містах 16 країн.

Сайт Learn.Wordpress.org тепер доступний 21 мовою. Метт зазначив, що ця навчальна платформа продовжить розширюватися. На час проведення State of the Word вона мала 186 відкритих навчальних просторів. Каталог Learn.WordPress.org розширився до 73 воркшопів та 70 навчальних планів. Тепер доступні два курси, які включають набір різних навчальних планів.

«Я вважаю, що це найкращий спосіб розповісти людям про те, що таке WordPress, розширити їхні знання про цю систему, прорекламувати WP нової аудиторії за допомогою даних курсів», – зазначив Метт.

State of the Word 2021: главные тезисы крупнейшего выступления Мэтта Мулленвега на тему WordPress

Особливу цікавість представляє статистика, взята з презентації – поширеність WordPress. За даними W3Techs, загальна частка WordPress у мережі зросла з 39,1% у минулому році до 43,1% на поточний момент.

Одна з головних проблем полягає в тому, що CMS з відкритим кодом поступово зникають із п’ятірки основних конкурентів, поступаючись місцем пропрієтарним системам (показники Drupal і Joomla падають). Метт зазначив, що загалом CMS набирають ринкові частки не за рахунок «крадіжки» користувачів один у одного, а за рахунок появи нових сайтів, у яких раніше не було детектованих CMS.

«Цього року наше зростання дорівнювало двом ринковим часткам Wix; тепер у нас буде така одиниця виміру», – пожартував Метт.

«І для порівняння: ми, як і раніше, в 10 разів ширші за охопленнями, ніж наш головний конкурент, що знаходиться на другому місці. Але ми не повинні сприймати це як належне. Таке зростання дається нам не просто так. Історія програмного забезпечення і, звичайно, інтернету знає багато сервісів, які колись були домінуючими, але тепер про них пам’ятають хіба що в музеях».

«Ми повинні залишатися скромними, бути ближче до користувачів і якнайшвидше покращувати наш софт».

Метт натякнув на те, що у 2022 році може вийти аж чотири релізи WordPress замість трьох.

«Я з гордістю можу сказати, що цей рік був чудовим у контексті безпеки WordPress», – поділився своїми радостями Метт. Понад 30 користувачів зробили свій внесок у патчі безпеки, причому для третини з них це був перший досвід такого роду.

«Безпека – це процес», – наголосив Метт. – «Будь-який, хто каже, що він у повній безпеці, лише спокушає долю».

«Чи будемо найбезпечнішою платформою у світі на 100%, залежить від швидкості оновлення сайтів, адже людський фактор часто стає головною проблемою».

На виступі State of the Word було показано демо-приклади WordPress 5.9

Метт виділив кілька нових можливостей, які з’являться у WordPress 5.9, акцентувавши увагу на блокових темах, редагуванні шаблонів у блоковому редакторі, глобальних стилях, а також покращення патернів. Метт повторив, що Gutenberg – це майбутнє WordPress на найближчі десятиліття:

«Заглядаючи в найближче майбутнє WordPress, ми бачимо те, про що мріяли 18 років тому.

Саме для цього ми створили проект Gutenberg. Коли ми вперше запустили Gutenberg кілька років тому, ми сказали, що він стане фундаментом, на якому будуватимуться нові версії WordPress, і саме таким буде наше найближче десятиліття.

Ми даємо можливість користувачам індивідуально висловлювати свою думку в мережі, на відміну від соціальних мереж, які намагаються «обдурювати» людей, дозволяючи лише шаблонну поведінку. У WordPress все ґрунтується на сучасних стандартах, сумісності, відкритому коді, що дозволяє розширити користувальницькі свободи в мережі, і саме це є для мене пріоритетним».

Gutenberg поки що тільки починає свою переможну ходу у складі WordPress. На своєму виступі Метт нагадав про чотири заплановані етапи розробки Gutenberg. Перший етап називався «Спрощене редагування» і розпочато ще у 2018 році. Другий етап, «Кастомізація», було розпочато у 2019 році, і, за словами Метта, саме WordPress 5.9 буде MVP (мінімально життєздатним продуктом) для цього етапу.

Як ми знаємо, випуск 5.9 відкладено до 2022 року. З цієї причини третій етап, «Колаборація», тепер намічено на 2023 рік, щоб учасники не залишили другий етап надто рано (редактор потрібно всебічно пропрацювати). Зараз нам доступно лише 28 блокових тем. «Потрібно, щоб їх було 5000», – резюмував Метт. Потім уже, в ході презентації, Метт погладшав, що він розраховує отримати «300 або в ідеалі 3000 блокових тем» до початку третього етапу розробки.

Для четвертого етапу, «Мультиязичності», графіка наразі немає. Мета цього етапу – спрощення публікації сайтів кількома мовами за допомогою зручного інтерфейсу.

Web3 та децентралізована мережа

Багато глядачів «State of the Word» з нетерпінням чекали на роздуми Метта про Web3 і NFT, оскільки ця спірна тема була включена в анонс виступу. Вважалося, що Метт торкнеться питання, чи можна якось простимулювати внесок у розробку WordPress за допомогою токенів і NFT. Схоже, що залучення учасників до розробки відбуватиметься по-старому.

Месседж Метта полягав у тому, що WordPress вже уособлює ідеали Web3, і так було з самого початку.

«Web3 включає дві фундаментальні ідеї – децентралізацію та індивідуальну власність», – розповів Метт. – «Все це вже впроваджено чи продовжує впроваджуватись у WordPress».

Метт також нагадав усім, хто вивчає проекти Web3, про значущість свобод open source:

«Сьогодні ми зіштовхуємось із вируючим потоком різних інновацій. Все це притягує різних ‘сірих кардиналів’, які ведуть роботу над проектами, які не є реально відкритими, як ми це розуміємо в контексті open source. Всі ви добре знайомі з WordPress. Будь-який проект, який хоче отримати ваші гроші, повинен викликати у вас питання: чи справді він поділяє ті ж самі ідеали, що й WordPress? Чи збільшує цей проект вашу індивідуальну силу та свободу у світовому масштабі?»

Метт також розповів про численні угоди та придбання у сфері WordPress і обернув їх у контекст того, що відбувається у світі бізнесу. WordPress – це такий мікрокосм глобальних угод.

«Якщо розширити його до глобального ландшафту злиття та поглинання, ми отримаємо більше 45000 різних придбань», – зазначив Метт. Це на 24% перевищує показники минулого року.

«Це пов’язано зі ще одним трендом, який мене дуже здивував – зростанням акціонерного капіталу», – розповів Метт. Він поділився діаграмою, де показано, скільки грошей було виведено з інших активів та вкладено у публічні фондові ринки.

Заклик робити свій внесок у спільноту

Метт приділив кілька хвилин свого виступу програмі Five for the Future. Він розповів, як ця програма дозволила захистити проект від трагедії спільних ресурсів.».

За допомогою єдиного слайду Метт розвіяв міф про те, що вплив компанії на майбутнє WordPress залежить від її розміру.

Наприклад, Yoast істотно впливає на WordPress, хоча у них у 80 разів менше співробітників, ніж у GoDaddy:

«Вплив компанії на майбутнє WordPress не пов’язаний з її розміром. Коли компанія отримує вигоду від WordPress, коли вона повертає щось у ядро, чи то код, чи волонтерська робота перекладачів, це допомагає наблизити майбутнє WP. Ви не зможете запустити Wix або Squarespace у GoDaddy».

Метт також офіційно представив першу версію Openverse. Він поділився своїм баченням майбутнього цього проекту у зв’язку з WordPress. Метт планує вбудувати його в адмінку, щоб при завантаженні нового зображення або відео користувачі могли вибирати відповідну ліцензію Creative Commons і, можливо, індексувати свою роботу в Openverse.

«Контент-мейкери отримають максимально можливий контроль за ліцензуванням своїх медіафайлів», – розповів Метт. – «Це буде ще одним вкладом у зростання та розвиток нашого проекту».

Метт презентував новий каталог фотографій WordPress.org Photo Directory, в якому представлені зображення, відкриті для вільного використання в комерційних чи некомерційних цілях будь-яких сайтах. Коли користувачі WordPress зможуть вставляти файли з Openverse у свій контент за допомогою одного кліка.

Поряд із вкладом у патерни, блокові теми та інші проекти, пов’язані з Gutenberg, Метт також закликав користувачів активніше переносити свої роботи. Openverse.

Червоною ниткою багатьох питань до Мета проходила можливість залучення молодшого покоління учасників до WordPress. Метт знову повторив свій заклик до поповнення «загальних ресурсів». Такий спосіб життя, який полягає в постійному бажанні віддавати, робити речі максимально відкритими – ідеал майбутнього Мулленвега.

«Якщо ви просто дасте людині блог або, що гірше, обліковий запис у соцмережі, ви нагодуєте його лише на один день. Натомість навчіть людину щось створювати в інтернеті. Мережа, як на мене, є найдивовижнішою репрезентацією загальнолюдських знань. Як нам створити щось, що триватиме довше за наші індивідуальні життя? Відповідь вже є – це мережа, web.

Як нам створити щось, що існуватиме вже після нас? Спадщина, справжня спадщина. Це додавання нової інформації. Ми сподіваємося, що до такого ж імпульсу будуть схильні і наступні покоління, які прийдуть після нас. Ми зможемо прискорити рух уперед. Ми зможемо оновити тактову частоту та версію людства».

Бачення Openverse виходить за рамки WordPress, це те, що спільнота WordPress створює на благо світу, адже користувачі зможуть вільно працювати з цими файлами на будь-якій платформі.

«Я вважаю, що ми можемо досягти достатку загальних ресурсів», – зазначив Метт.

«Чим більше людей використовують програму, тим краще вона стає у багатьох відношеннях. Люди помічають більше багів, роблять більше перекладів, розробляють більше плагінів, створюють більше тем». З цієї причини ринкова частка CMS – надійний індикатор стану проекту та його потенціалу у плані задоволення потреб користувача.

Прокоментувати

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *